1. Ana Sayfa
 2. Windows
 3. Windows 10 Harddisk Bölme İşlemi Nasıl Yapılır?

Windows 10 Harddisk Bölme İşlemi Nasıl Yapılır?

Windows 10 Harddisk Bölme İşlemi Nasıl Yapılır?

Windows 10 İşletim Sistemi üzerinde HardDisk Bölme işlemi (ssd dahil), çoğumuzun merak ettiği bir konu. Windows 10’da bu işlemi gerçekleştirmek için aşırı bir deneyime ihtyacınız olmayacak. Windows 10 harddiski ikiye bölme , yani C D ayırma işlemi nasıl yapılır?, D oluşturmak için gerekenler nelerdir gibi sorularınız cevabı bu yazımda açığa kavuşacak. Yapacağımız işlemlerden sonra oluşacak olan yeni D diski mantıksal bir disk olup aslında tamamıyla, C diskine bağlı bir disk olarak çalışacak. Hadi Diski ikiye bölmek için kolları sıvayalım. 🙂

Windows 10 Harddisk Bölme İşlemi Nasıl Yapılır?

1) D diski oluşturmak için öncelikle Başlat Menüsüne Sağ Tıklatıp Disk Yönetimini açıyoruz.

windows-1*-harddisk-bolme2) Disk Yönetimi açıldığında karşımıza Disklerimiz Listesi çıkıyor, biz C diskine sağ tıklatıp Birimi Küçült seçeneğini seçiyoruz. Burada yaptığımız işlemde sabit diskimizden küçülte bileceğini alanı bilgisayarımza soruyoruz, o da diskimiz boyutu ile doğru ortanlı bir cevap veriyor.

harddisk-ikiye-bolme-birimi-kucult

3) Ve sonuç geldi Benim C diskimden en yüksek küçültülebilecek alan 23568 MB yani 23,015625 GB bu alana mb cinsinden ayırmak istediğimiz miktarı giriyoruz, ben hepsini kullanacağım. Küçült seçeneğine tıklayarak bir sonraki adıma geçiyoruz.

harddisk-bolme-c-yi-ikiye-bolme-alan-sorgulamaWindows 10 D Diski Oluşturmak!

4) 23 GB Ayrılmamış Alan oluştu. Yeni Basit Birim seçeneğine tıklayarak, D diskimizi oluşturmaya başlayabiliriz. Bundan sonraki adımları ileri ileri yaparak kısa bir sürede D diskimizi oluştuyoruz.windows-10-d-olusturma

Aslında diğer adımları da resim olarak yüklemeyi düşündüm fakat yazıyı resme boğmak istemedim, onun için bundan sonraki adımları Gif olarak alta ekliyorum.

 

windows-10-disk-bolme-ileri-ileri-adimlari

 • 5) Bu adıma bizi Windows 10 Yeni Basit Birim oluşturma Sihirbazı karşılıyor ileriye tıklayarak bu adımı geçiyoruz.
 • 6) Burada oluşturulacak yeni birimin boyutu soruluyor, boş alanın tamamını kullanacak iseniz (yani bir disk değilde iki üç oluşturacaksanız boş alanları ona göre paylaştırabilirsiniz.) herhangi bir değişiklik yapmadan ileri seçeneğine tıklayın.
 • 7) Kuracağımız diskin Harf Yolunu seçiyoruz, D yi seçtik.
 • 8) Diskin Adı değiştiriyoruz ve “Yerel Disk” yazarak işleme devam ediyoruz.
 • 9) Yaptığımız işlemlerin özeti karşımıza çıktı bu son adım ileriye tıklayarak işlemimizi bitiriyoruz

Ve son Diskimizi ikiye bölmüş bulunmaktayız. C ve D diskimiz bizi ihtişam ile karşılıyorlar. 🙂

Disk bölme işlemi ile ilgili sorularınızı veya karşılaştığınız hataları yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Teknolojik ve Yazılımsal olan her şeye aşırı derece ilgi duyan birinin, bir nevi günlük defteri. Bu yolda kazandığım bilgi ve deneyimleri sizlerle paylaşıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (8)

 1. 9 ay önce

  Merhaba hocam bende 1tb harici hdd var 100gb alanını laptopuma usbden format atmak için bölmek istiyorum anlattığınız şekilde bölsem içinde ki veriler silinir mi yoksa silmeden o bölümü ayırır mı?

  • Anlatığım şekilde ve altta bulunan adımları doğru yaparsanız. Diğer bölümler silinmeden ayırdığınız alana Windows yüklenir.
   *)Rehberdeki işlemlerin sadece ilk 3’ünü yapınız, gerisi format için gerekli değil.
   windows10
   100GB

   *)Windows kurulum sırasında Yükleme türü olarak Özel’i seçiniz.
   *)Resimde de görüldüğü gibi ve 100 GB ayrılmamış alanı ( Taktığınız harici disk olduğundan emin olun) seçerek yükleme işlemini başlatınız.

   Yükleme yaparken çok dikkatli olmanızda fayda var ve ayırdığınız 100 GB alanın üstüne Windows yüklediğinizden emin olun. Yanlış bir alanı seçmeniz durmunda veri kaybı yaşayabilirsiniz, sorumluluk size aittir.

 2. merhaba,
  peki ssd ayır deyip ayırdığımız zaman bu farklı birşey mi oluyor

  • Ne demek istediğinizi tam olarak anlamadım ama, mekanik disk ile ssd diskin ayrılmasında herhangi bir fark bulunmuyor, ikisinde de yapılacaklar işlemler aynı.

 3. ellerine sağlık sevgili kardeşim , tık diye yaptım

 4. Ben yeni bı leptop aldım onda 1 tr hhd ikiye böldük 100 GB ve 900 GB olarak 100 GB alanda Windows kurulu orda ve indirilen uygulamaların ana dosyası da oraya kuruluyor 20 GB lık boş yer var ama leptop yavaş çalıyor bazen donuyor bundan kaynaklanıyo olabilir mi

  • Bilgisiyarınızın yavaş çalışmasında birden fazla etken olabilir. İşlemciniz yeterli gelmiyordur, Ram alanınız kısıtlıdır, Arka planda bilgisayarı meşgul eden bir şeyler vardır veya harddiskiniz RPM oranı oldukça düşüktür. Şu veya şunlardan kaynaklanıyordur diyemem. 20 GB alanın boş olması windows için yeterlidir ek paketler kurmadığınız taktirde, kuracaksanızda o alanı genişletebilirsiniz.